Музей-архів Пластового руху рекомендує
Лідія Купчик. Роман Лиско — Блаженний Слуга Бога та вірний син України. – Львів: Папуга, 2009Ця книга присвячена світлій пам'яті Блаженного священномученика Романа Лиска (1914—1949). Роман Лиско — один з представників славного роду Цегельських, який дав Україні цілу плеяду непересічних культурних, релігійних, політичних діячів, вчених і музикантів. У рідному місті Кам’янці Струмиловій (тепер Кам’янка-Бузька) був провідником таємного пластового гуртка «Лис», заснував пластовий гурток у селі, де був парохом батько. Загинув як мученик у львівській тюрмі на Лонцького. Книга розповідає про життя, діяльність, творчість і мучеництво о. Романа. Ілюстрована фотографіями з родинних архівів.
Ознайомитись онлайн

Лідія Купчик. Життєносні стовпи Церкви. – Львів: Місіонер, 2010
У збірку «Життєносні стовпи Церкви» увійшли нариси про видатних українських душпастирів, які, маючи різні життєві шляхи й долі, часто незвичайні й героїчні, являють образ сили духа Української греко-католицької Церкви, що відображає силу й незнищенність українського народу. Подані тут нариси про двадцять одного українського душпастиря є конкретною сторінкою історії України. У книзі, окрім статті про о. Романа Лиска, є нарис про вихованця Пласту о. Василя Диду (11.01.1914 — 06.01.1999), провідника 17 куреня ім. М. Драгоманова в Яворові, члена гуртка «Орли», пластове псевдо «Семен Очерет».
Ще один нарис присвячений о. Василю Галію, приналежність якого до Пласту ще не встановлена, але ймовірна; цікаво, що під час пацифікації 1930 року польські жовніри, жорстоко катуючи Василя Галія, тоді учня 8 класу Бережанської гімназії, називали «гайдамакою, пластуном, підпалювачем».

Віктор Уніят «Никифор Гірняк. Життєвий шлях отамана». — Тернопіль: Астон, 2010. — 232 с.
Книга про Коменданта Коша УСС, Отамана УГА Никифора Гірняка була презентована в Тернополі у жовтні 2010 року. Складається з шести розділів та списку поранених і полеглих українських січових стрільців на території Тернопільщини. Никифор Гірняк був активний у Пласті з часу його заснування: брав участь у першому З’їзді 1913 року, організував у Рогатинській гімназії перший пластовий гурток. Після війни — зв’язковий 32 куреня ім. Олени Пчілки (від 1924), зв’язковий 6 Подільської пластової округи (від 1925), скавтмастер. Член-засновник 1 куреня УПС ім. Степана Тисовського, учасник першого сеньйорського табору в Підлютому. На еміґрації — крайовий командант Пласту на Австрію, кошовий Міттенвальду, згодом активний член станиці Пассейк. Відзначений орденом св. Юрія в золоті. Хоч видання, яке автор присвятив 125-літтю від дня народження Никифора Гірняка, фінансово підтримали Тернопільська обласна і міська ради, надруковано воно скандально неякісно. Але попри те, містить багато інформації, що буде цікавою для пластунів.

Франко П. М. Репресоване духовенство УГКЦ. — Львів, 2008. — 576 с. 48 с. іл.У книзі вміщено біографічні дані священиків УГКЦ, які були засуджені радянською владою за підпільне служіння своїй Церкві і народові. Описано долі священнослужителів Львівської архиєпархії, Перемиської, Станиславівської та Мукачівської єпархій. Багато матеріялів подано на основі кримінальних справ.
Книга містить також статті і спогади, документи церковних архівів та архівів НКВД-КГБ, листи, послання. Відомо, що серед вихованців Пласту було чимало священиків, які пройшли нелегкий шлях заслань і концлагерів разом з усім народом. Деякі з них (о. Роман Лиско, о. Олексій Зарицький) вже проголошені блаженними священномучениками.

Бачинський Михайло. «Сіріють у сумерках півночі шатра…». До сильвети Леоніда Бачинського (1896—1989). — Львів: ЛНБ ім. В. Стефаника, 2009.
Михайло Сергійович Бачинський — нащадок славного роду Бачинських, племінник Леоніда, мешкає у Львові. Свою книгу писав на основі спогадів, архівних матеріялів, даних родоводу. В додатках до книги вміщено декілька нарисів і статей Леоніда Бачинського, автографи його листів, бібліографію праць, короткі спогади. Друк ілюстрацій, як чомусь прийнято в сучасних біографічних виданнях, неякісний.Книгу присвячено 100-літтю Пласту і 20-літтю відходу Леоніда Бачинського на Вічну Ватру.

Анна Франко-Ключко. Для тебе, тату. — Київ: Ярославів вал, 2010.
Книга представляє творчість Анни Франко (1892—1988), наймолодшої дочки Івана Франка, яка після другої світової війни мешкала в Канаді. Найцікавішими розділами для пластунів будуть спогади «Іван Франко та його родина» (вперше надруковані в Торонто 1956 р.) та «Як учив і виховував Іван Франко нас, своїх дітей» (1954). Окрім того, книга містить оповідання, есеї, нариси, статті і листи авторки.
Видання можна придбати в книгарнях в Україні; охочі можуть ознайомитися з книгою в бібліотеці Музею-архіву Пластового руху (звертатися за адресою [email protected]).